TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Haber 16 Ağustos 2022

Azerbaycan Milletvekili: “Bugün Ermeniler Doğu Zengezur’u tamamen terk etmek üzereler”

Musa Guliyev: ” Ermeniler için yeni bir anayasa yazmak niyetinde değiliz…”

“Azerbaycan, Karabağ ve Doğu Zengezur ekonomik bölgelerinde konumunu güçlendirme yönünde faaliyetini her geçen gün sürdürmektedir.” Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev yaptığı basın açıklamasında söyledi.

Musa Guliyev’in sözlerine göre, İki senedir Karabağ’da imar, harabelerin kaldırılması, yeni yerleşim, şehir ve köylerin projelerinin hazırlanması ve uygulanması, büyük altyapı projelerinin uygulanması, yolların yapılması, elektrik, doğalgaz ve su hatlarının döşenmesi gibi işler yapıldı:

“Bugün Azerbaycan, önemli konulardan biri olan 10 Kasım 2020 tarihli üçlü anlaşmada ortaya konan hükümlerin uygulanması konusunda çok ciddi adımlar atmaktadır. Üçlü anlaşmadakı ana hükümlerden biri, yasadışı Ermeni silahlı gruplarının kısa sürede Azerbaycan topraklarından çıkarılması ve Azerbaycan gücünün tam olarak yeniden kurulmasıydı. Bir diğer konu da sınırların çizilmesi ve sınırlandırılmasıydı. Aynı zamanda Zengezur koridorunun açılması konusu da gündeme geldi. Yaklaşık iki yıldır bu konuyla ilgili çeşitli platformlarda müzakereler yapılsa da Ermeniler görevlerini yerine getirmekten kaçınıyorlar. Bugün Paşinyan’ın Ermenistan içindeki etkisinin, taahhütlerini yerine getirmesini engellediği biliniyor. Başka bir deyişle, Paşinyan bu yükümlülükleri yerine getirecek siyasi iradeye sahip değildir. Öte yandan Paşinyan’ın kendisi de bu meseleleri idrak etmekte samimi değildir. Bütün bunlara ek olarak, Ermenistan içindeki intikamcı güçler, Ermeni diasporası ve bir takım yabancı siyasi güçler bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına mani olmaktadır. Ancak Azerbaycan bağımsız olarak tüm hükümleri dikkate alarak üçlü anlaşmaya uygun olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Yaklaşık 30 yıldır 4 BM kararının uygulanmadığını gören Azerbaycan, Eylül 2020’de 44 günlük bir savaş başlatmış ve BM’nin yerine yükümlülüklerini yerine getirmeyi, kararlarda belirtilen sorunları bizzat çözmeyi başarmıştır. Şimdi görünen o ki, Azerbaycan ordusu, Azerbaycan siyaseti ve Azerbaycan halkı üçlü bildirgenin tüm maddelerini uygulamakla ciddi şekilde meşgul olacaktır”.

Aynı zamanda Musa Guliyev, Doğu Zengezur’dan tehcir edilen Ermenilerle ilgili görüşlerini de dile getirdi: “Bugün Ermeniler Doğu Zengezur’u tamamen terk etmek üzereler. Herhalde bu hafta Doğu Zengezur’a kaçak yerleşen Ermenilerden arınma haftası olarak tarihe geçecek. Bildiğiniz gibi Laçın şehri, Sus ve Zabukh köyleri Suriye ve Lübnan’dan gelen Ermeniler tarafından ikinci kez işgal edildi. Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ​​belirttiği gibi, Ermenilerin bu adımları bir savaş suçudur ve Uluslararası sözleşmelere, Helsinki protokollerine aykırıdır. İşgal altındaki topraklara yasadışı yerleşim bir savaş suçudur. Şüphesiz oraya yerleşenlerin burayı terk etmesi gerekir. Aksi takdirde Azerbaycan Emniyet Teşkilatlarına hesap vermek zorunda kalacaklardır. Elimizdeki bir diğer bilgiye göre ise şu an Ermenilerin Sus, Zabukh ve Laçın yerleşim yerlerinden göç ettikleri belirtilmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de konuşmasında, Ermenilerin Karabağ’da herhangi bir statü elde etmeyi ummalarının hayal olduğunu da kaydetti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bunu sadece Ermeni yetkililere değil, tüm uluslararası topluma, Ermenilere hiçbir şekilde özerklik, kültürel özerklik, belediye özerkliği verilmeyeceğini ilan etti. Karabağ’da yaşamak isteyen Ermenilerin Azerbaycan vatandaşlarıyla aynı hak ve hukuka sahip olacaklarını söyledi. Azerbaycan’da yaşayan her vatandaşın hakları anayasaya göre eşittir. Bu nedenle Ermeniler için yeni bir anayasa yazmak niyetinde değiliz.”

Cengiz Ehtibaroğlu

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri