TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem, Haber 20 Ocak 2024

EBEDİ BİRLİK GENÇLİK KAMU BİRLİĞİ 20 OCAK ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

EBEDİ BİRLİK GENÇLİK KAMU BİRLİĞİ 20 OCAK ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI Ebedi Birlik Gençlik Kamu Birliği 20 Ocak Şehitlerini…

EBEDİ BİRLİK GENÇLİK KAMU BİRLİĞİ 20 OCAK ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Ebedi Birlik Gençlik Kamu Birliği 20 Ocak Şehitlerini Unutmadı

Haber : Murat Genç

19 Ocak 2024 tarihinde Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi’nde “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği ve BM ortağı Uluslararası İnsan Haklarının Korunması Komitesinin ortak düzenlediği, 20 Ocak Faciasına ithaf edilen “Tarihimizin kanlı ve şanlı sayfası” adlı etkinlik programı gerçekleştirildi. Etkinliğe Azerbaycan Cumhuriyeti Halk Yazarı, Azerbaycan Yazarlar Birliği Birinci Sekreteri Cengiz Abdullayev, “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev ve STK üyeleri, BM ortağı Uluslararası İnsan Haklarının Korunması Komitesi’nin Mali Bölüm Başkanı Firdovsi Alakbarov ve Uluslararası Enformasyon Ajansı üyeleri, Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesi, “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliğinin onursal üyesi Zakir Ağdamlı, şairler, yazarlar ve basın temsilcileri katıldı.

Etkinlikte 20 Ocak şehitleri bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı.

Etkinlikte konuşan halk yazarı Cengiz ABDULLAYEV, 20 Ocak Faciasını konu aldığı “Kara Ocak” kitabı hakkında etkinlik katılımcılarına bilgi verdi.
O Konuşmasında şunları ifade etti: “Gençlerimiz tarihi gerçekleri bilmelidir. Yakın tarihimizi incelemek, araştırmak önemli bir görevdir. 20 Ocak 1990 Faciası da araştırılıp gelecek nesillere aktarılmalıdır. Eşsiz sayfası içinde trajedi ve kahramanlık barındıran bu olay, Azerbaycan’ın gelecekteki kaderini önemli ölçüde etkileyecek bir dönüm noktasıdır.”

“Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin ALİYEV konuşmasında, 20 Ocak Faciasının sadece kanlı bir tarih değil, aynı zamanda şanlı bir tarih olduğunu söyledi. Çünkü 20 Ocak Faciası Azerbaycanlıların Azerbaycan hariçinde de teşkilatlanmasına yol açtı. Trajediden sonra Azerbaycan’daki Sovyet imparatorluğu tüm manevi ve sosyal desteklerini kaybetmiş, ülkenin bağımsızlığı fikri ülke çapında bir eyleme dönüşmüş, dünya Azerbaycanlıları yaşadıkları farklı ülkelerde teşkilatlanmaya başlamışlardır. Milli Faciamızı tanıtmak ve sonuçlarını ortadan kaldırmak adına yeni siyasi tarihimizde her zaman bu kampanyayı yürütmeliyiz.

Etkinlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre ve Türkiye Milletvekili Osman Mesten’in 20 Ocak Faciasına ilişkin “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği’ne gönderdiği video çağrısı, etkinliğin katılımcılarına da takdim edildi.

Zorlu TÖRE’nin video çağrısı:
“Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği’ne selamlar! Azerbaycan elbette ruh kardeşimizdir! Biz bir Türk devletiyiz! Azerbaycan’ın acısı acımızdır. Azerbaycan’da bir matem varsa o matem de bizim matemimizdir. Biliyoruz ki, 20 Ocak’ta Kızıl Ordu Azerbaycan’a gitti, Bakü şehrine girdi ve Azerbaycan’ın aydın, zeki, vatansever halkını katletti.
Bunun sonucunda Sovyetler Birliği çöktü, Azerbaycan özgürlüğüne ve egemenliğine kavuştu. Bunun nedeni Azerbaycan halkının dayanışmasıydı. Dolayısıyla 20 Ocak Faciası sırasında Azerbaycan halkının direnme kararlılığı Azerbaycan’ın bağımsızlığı yolunda önemli bir adım olmuştur. Bu direnişte şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz!
Bilmeliyiz ki şehit olmadan, gazi olmadan, direniş olmadan Milli Devlet olmaz, Milli Devlet kurulamaz! Bugün can Azerbaycan dediğimiz bu kudretli devlet, Türk dünyasının kalbinde önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Osman MESTEN: “20 Ocak Şehitler Günü münasebetiyle Türkiye’deki Azerbaycanlı hemşerilerimi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bildiğimiz gibi 20 Ocak 1990’da Azerbaycan halkı bir olay yaşadı. Bakü’de Sovyetler Birliği’nin tankları altında kadın ve çocuk demeden 147 kişinin katledildiği katliama tanık olduk. Bu nedenle şehitlerimizi bir kez daha şükran ve saygıyla anıyorum. Bu vahşi katliamın ardından , Azerbaycan’ın özgürlük yolu tamamen açılmıştır. Şehitlere Türk milleti kadar önem veren başka bir millet yoktur! Tarih boyunca şehitlerimiz her zaman Türk milletinin önünde durmuştur. Biz bu milletin bugünkü temsilcileriyiz. Onların desteğiyle elde ettiğimiz zaferler sonucunda büyük kültürler açan ve inşa eden bir milletiz. Böylece 20 Ocak’ta şehit kardeşlerimizin açtığı yolda ilerleyen Azerbaycan Ordusu, bugün Karabağ’ı işgalden kurtarmıştır.

Karabağ’ı işgalden kurtarmıştır.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz!

     

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri