TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 23.12.2021 23785 Görüntüleme
Engelli İşçiyi Kovdu

Engelli İşçiyi Kovdu

Adana gibi başkana bu genel başkan az bile
CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Engelli İşçiyi Kovdu

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu namus sözü verdiğin halde çıkarılan 3000 işçi için verdiğin sözü tutmaya mı geldin !?

Helalleşmeye, namus sözünü yerine getirmeye, işsiz güçsüz sokaklara dökülen şerefleri ile oynanıp bankamatikçi diye yaftalayıp ortaokulda okuyan çocuğunun karşısında sahtekar damgası yiyip ağlayan babadan özür dileyip helallik istemeye mi geldin Kemal Bey !?

Yoksa 1 milyon lira bütçe ile yapılan parkı 5 milyon reklam bütçesi ile reklamı yapan Zeydan Karalar’a helal demeye mi geldin ?

3 yıldır bekleyen Türkmenbaşı otoban girişinin açılışını yapmaya mı geldin ? Zira 3 yıldır seni bekliyor.

Hüseyin Sözlü döneminde %60’ı bitmiş yolu hangi yüzle sana açtıracaklar ?

Projesinden, ihalesine önceki dönemde yapılan ve hatta devam ederken durdurduğu proje, 3 yıldır seni beklerken hangi yüzle açacaksın neyin helalini kimden istiyorsun, dağdaki karasu’dan mı istiyorsun helallik veya belediyeye doldurduğunuz militanlardan mı helallik isteyeceksin ?

CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Genel başkanı Kılıçdaroğlu; Yerel seçimlerden önce hiçbir belediye çalışanının işten çıkarılmayacağına dair “namus sözü” vermelerine rağmen işçi kıyımına devam ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde, CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, aralarında engelli kadrosunda çalışanların da olduğu 100 personelin iş akdini hiçbir gerekçe göstermeden feshetti.

İnsan doğası gereği hata yapmaya meyilli bir varlıktır. Bu nedenledir ki hatasını düzeltmek için gerçekçi, içten bir arayışa girer. Çünkü varlık, iyilik üzerine yaratılmıştır.

Zulüm, payidar olmayacağı gibi vicdani bir yaraya sebep olur. İşte bu yaranın kapanması bir helalleşmeyi gerektirir.

Bilerek ya da bilmeyerek yaptıklarımız bizi o kadar rahatsız eder ki iç dünyamız bunu kaldırmaz ve helalleşme artık bir zorunluluk halini alır.
Yunus Emre’nin dediği gibi ‘’Bir ben var bende, benden içeru ’’ belki de Sayın Kılıçdaroğlu içindeki şahsı susturabilmek için helalleşmek istiyor. Çünkü insan iyilik üzerine olmalıdır.

Lakin bir siyasetçinin söylediği ile yaptığının tutarlı olması elzem olan bir davranıştır.
O nedenle ‘’Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.” düsturumuz olmuştur.

Seçimlerden önce “Hiçbir işçiyi işten çıkarmayacağız, namus sözü veriyorum.” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisiydi. Bunu belediye başkanı Zeydan Karalar da defaatle dile getirdi. Oysa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu sözleri unutup işçileri kış aylarında işten çıkarıyor.

İşten çıkarılan mağdurlar işe dönüş için davalar açtılar ve mahkemeyi kazandılar.
Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı mahkeme kararını da tanımayarak işçileri işlerine iade etmediği gibi tazminatlarını da vermediği ifade ediliyor.

İşin vahametini ortaya koymak için şu hususu belirtelim:

2019 seçimlerinin ardından Adana Büyükşehir Belediyesi’nden yaklaşık 3 bine yakın belediye çalışanı işlerinden çıkarıldı. Seçimlerin bittiği günden bu güne kadar çıkışlar için ne CHP genel başkanının ne de paydaşlarından ses çıkmadı. Hatta bu çıkarılan işçiler için ‘’Bankamatikçi’’ dediler.

Bu kişiler bankamatikçi diye işten çıkarılıp haklarında dava açılıp haksız kazandıkları maaşları da mahkeme kararıyla geri talep edilebilirdi. Ancak işçi kardeşlerimiz ne yapsın? İşte tam bu noktada işçilere zulüm bitti derken geçen hafta yine işten çıkarmalar oldu. Hatta engelli kadrosundan işe girmiş işini de olması gerektiği gibi yapan çalışanında işine son verildi.

Anladık ki CHP’li Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar Mahkeme kararlarını da dikkate almadığı gibi bu kış ortasında işçi kardeşlerimizi sokağa atmaktan da zevk alıyor.

Bu helalleşme meselesi nedir? Onu bir anlatın.

Mazlumla helalleşmediğinize göre zalimle helalleşip işçinin ekmeğine kan doğramaya devam mı edeceksiniz ?

Sayın Kılıçdaroğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı helalleşmeye öncelikle emeği çalınan işçilerden başlayın.

Çıkarılan işçiler Cumhurbaşkanımıza çağrıda bulundu.
Mahkemelerin işe dönüş kararı verdiği işçilerin ve haksız yere işten çıkarılanlarında işe alınmaları hakkında bir düzenleme yapılmasını istiyorlar.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri