TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Haber 13 Eylül 2022

Hijran Hüseynova: “II Karabağ Savaşı’ndan sonra Ermenistan’da Türkçe ve Azerbaycan diline özel ilgi arttı”

Azerbaycanlı milletvekili: “Ermenistan’da Azerbaycan ve Türk televizyonlarını izleyen çok insan var…”

“Bir araştırma yaparsak, Ermenilerin çoğunluğunun Türkçe ve Azerbaycan dilini bildiğini göreceğiz”. Bu sözleri Azerbaycan Parlamentosunun üyesi,  Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hijran Hüseynova Ermenistan’da ortaokullarda Azerbaycan dilinin öğretimine ilişkin bir yasa hazırlanması ile ilgili konuşurken söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, 100 yıl önce Azerbaycan dili Ermenilerin ikinci ana diliydi: “Ermenilerin her zaman dilimizi öğrenmeye çalıştıkları doğrudur. Dillerini bilmemize gerek yoktu. Ancak 20. yüzyılın 90’lı yıllarında Ermenistan’ın tekrar Azerbaycan topraklarını işgal etmesinden sonra Ermeni dilini öğrenmek zorunda kaldık.

II Karabağ Savaşı’ndan sonra Ermenistan’da Türkçe ve Azerbaycan diline özel ilgi arttı. Ermenistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Vahram Dumanyan 8 Eylül’de gazetecilere verdiği demeçte, “Türkçe ve Azerice dillerini seçmeli ders olarak ve sadece ortaokullarda sunduk. Birçoğu Türkçe’yi ve Azerice’yi seçti.  Bir okul müdürü tarafından sorulduğunda, davanın Azerbaycanlılar olduğunu söylediler. Bu önemli sorunu çözmeye hazır olmalıyız. Düşmanımızın Azerbaycan diline iyi hakim olduğunu 44 gün savaşında da gördük.

Ermenilerin Azerice ve Türkçe dillerini öğrenmeleri bir yandan düşmanlık çıkarlarından, diğer yandan Azerbaycan ile gelecekteki ilişkilere ilgiden kaynaklanmaktadır.

Azerbaycan dilinin öğretimi Ermenistan’da uzun süredir varlığını sürdürmektedir. Ona göre, 10 yılı aşkın bir süredir Erivan Devlet Üniversitesi Doğu Çalışmaları Fakültesi’nde Azerbaycan ve Türkiyat dersleri verilmektedir. Ortaokulların üst sınıflarında üçüncü bir yabancı dilin öğretimi yeni bir konudur. 44 gün süren savaştan sonra Ermeni muhalefeti Ermenilerin Azerbaycan dilini öğrenmesine karşı çıkıyor, düşmanın dilini bilmenin şart olmadığını, ancak bir grubun lehinde olduğunu söylüyorlar.  Bu eğilim çoktan başladı. Bazıları bir barış anlaşması imzala ve Türkiye ile dost ol diyor. Dilimizi zaten iyi biliyorlar. Ermenistan’da Azerbaycan ve Türk televizyonlarını izleyen çok insan var. Bizim dilimizi çocukluktan öğreniyorlar.

Ermeniler şimdi her taraflarının  Türk olduğunun farkında. Bu nedenle Ermeniler Türkçeyi öğrenmek zorunda kalıyorlar”.

Cengiz Ehtibaroğlu

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri