TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Genel 3 Temmuz 2020

Son dakika: Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan sosyal medya çıkışı: Somut olarak bir teklif söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, 4. çocuğunu kucağına alan kızı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, 4. çocuğunu kucağına alan kızı Esra Albayrak’a yönelik sosyal medyadan yapılan hakaretlere sert tepki göstererek, sosyal medyaya yönelik kapsamlı bir hukuki düzenlemenin yolda olduğunu belirtti. Erdoğan’ın açıklamasının ardından gündem olan söz konusu düzenlemeye ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop‘tan açıklama geldi.

“SOMUT OLARAK BİR TEKLİF SÖZ KONUSU DEĞİL”

Meclis Başkanı Şentop, TBMM’de basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası kapatılıp kapatılmayacağı tartışma konusu olan sosyal medyayla ilgili olarak Şentop, “Somut olarak bir teklif söz konusu değil. Bu, sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın bir sorunu. Sosyal medyada hakim olan çok uluslu şirketlerin kendi kurallarını kendilerinin koymaya çalıştıkları ve faaliyet gösterdikleri, ülkelerin hukuk kurallarını tanımaz bir yaklaşımları var. Avrupa ülkeleri de bundan rahatsız. Tedbir alanlar, hukuki düzenlemeler yapanlar var” dedi.

SAKARYA’DAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sakarya’da 4 kişinin hayatını kaybettiği, 97 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili konuşan Şentop, “Sakarya Valimizle de görüştük güncel durumla ilgili bilgi aldım iki vefat eden vatandaşımız var bunlara Allah’tan rahmet diliyorum şu ana kadar 74 yaralı var onlarla ilgili de gerekli bütün tedbirler tedavi çalışmaları devam ediyor bakanlarımız orada bütün imkanlarla beraber kısa zamanda patlamaların sona ermesi çıkan yangının söndürülmesi için gayret gösteriliyor tekrar geçmiş olsun diyorum bütün vatandaşlarımıza özellikle Hendek ve Sakarya’ya” ifadelerini kullandı.

BARO DÜZENLEMESİ

TBMM Başkanı Şentop, geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan Çoklu Baro teklifine ilişkin ise, “Önce şunu ifade edeyim dün itibarıyla biliyorsunuz saat 16:00 da Adalet Komisyonunda kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Malum bizde birçok komisyon kanun tekliflerini görüşüyor Adalet Komisyonunda ki görüşmenin de bu anlamda bir özelliği yok sadece. Bazı tartışmalar var bazı baro başkanlarının itirazları var. Bu her konuyla ilgili olabiliyor kanun teklifleriyle ilgili komisyonda Milletvekili arkadaşlarımız gerekli müzakerelerden sonra nihai olarak bir metin ortaya çıkartıyorlar bu bakımdan olağanüstü bir tablo bir durum olduğunu düşünmüyorum. Baro başkanlarından bir kısmı Meclisimizin Çankaya Kapısı dışında bulunuyorlardı hepinizin bilgisi var uzun süredir salgın dolayısıyla Meclis’e giriş yasağı uyguluyoruz. En son 1 Temmuz itibarıyla tekrar Temmuz ayında 31 Temmuza kadar bu girişle ilgili kısıtlama uzatıldı” ifadelerini kullandı.

Mustafa Şentop konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Aslında Meclisin güvenliğiyle ilgili Meclisin yetki İç tüzüğe göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nda Başkanın bu sorumluluğu altında idare amirleri birlikte veya bir idari amirlerinin yine icra ile ilgili sorumluluğu altında bu iş yürütülüyor.

İdare amirlerimizin 5 ide 3 AK Parti li 1 Cumhuriyet Halk Partili 1 HDP’li ve 1 MHP’li arkadaşımız 5 idare amiri en son 1 Temmuzdan 31 Temmuza kadar giriş kısıtlamasının yasağın uzatılması yönünde bir karar aldılar bunu deklare ettik yayınladık. Dolayısıyla bu kararı tekrar okudum ben baktım baro başkanları içinde veya bir başkaları içinde bir istisna söz konusu değil. Dolayısıyla ben idare amirlerimizden de kendi aldıkları kararın altında imzası bulunan kararın titiz bir şekilde uygulanmasını tekrar buradan rica ediyorum kendileriyle görüştüm.

Son dakika: Meclis Başkanı Mustafa Şentop'tan sosyal medya çıkışı: Somut olarak bir teklif söz konusu değil

Bizim ayrıca İç tüzüğün gerekli gördüğü bir güvenlik yönetmeliğimiz de var Meclis’e giriş ve çıkışlarla ilgili. Kimlik bilgileri ve giriş kartlarıyla ilgili bir düzenleme içeriyor orada da milletvekillerimizin kendi yanlarında getirmiş olduğu kendi araçlarında getirmiş olduğu misafirlerinin de kaydının yapılması ve giriş kartı alınarak meclise sokulmaları yönünde açık hükümler var dolayısıyla bazı Milletvekili arkadaşlarımızın kimlik bilgisini Meclis güvendiğini bilmediği kim olduğunun kaydettirilmediği giriş kartı alınmadan bazı kişilerin kendi araçlarında Meclis’e sokulmaya çalışıldığına dair bilgiler oldu.

Ben bu arkadaşlarımızı da ikaz ettim bununla ilgili kayıtlar kamera kayıtları ve tutanaklarda var. Böyle bir şey olamaz yani burada milletvekillerin öncelikle meclisin güvenliği ile ilgili içtüzüğe göre alınmış olan tedbirlere bizzat kendilerinin riayet etmesi lazım. Güvenlikle ilgili düzenlememizde zaten milletvekilinin aracında da olmuş olsa bir kişinin Meclis’e girebilmek için araçtan inip kimlik bilgilerini kayıt ettirmesi ve giriş kartı alması gerektiğine dair açık hüküm var.

Bu bakımdan arkadaşlarımız ilgili arkadaşlarımız içtüzük ve yönetmelik hükümlerini titiz bir şekilde uyguluyorlar. Bu bahsi diğer başka bir konu ama dediğim gibi komisyonlarımız birçok konu görüşüldü biliyorsunuz Anayasa değişikleri yapıldı dokunulmazlıklarla ilgili kararlar alındı Adalet Komisyonunda avukatlık kanunuyla ilgili bir değişiklik görüşmesi yapılıyor.

ADAYLIK BAŞVURUSU YAPTI MI?

Adaylık başvurusu için önce AK Partiden arkadaşlarımız bir başvuru yaptılar. Benimde şahsen başvurum böyle bir adet var daha önceki başkan adaylıklarında da hem Milletvekili arkadaşlarımız gösteriyor hem de aday olan arkadaşımızın başvurusu oluyor bunlar bugün cuma’dan sonra yapıldı.

Hayırlı olsun artık takdir tabi Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizindir Genel Kurulundur bu konuda bütün arkadaşlarımın desteğini bekliyorum diğer adaylar gibi”

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Güncel Haberler

Son dakika: Meclis Başkanı Mustafa Şentop'tan sosyal medya çıkışı: Somut olarak bir teklif söz konusu değil

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri