TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 29 Mayıs 2024

Abdülkerim Kantele ; Geçmişten Günümüze Filistin,Gazze ve Rafah

Araştırmacı Yazar Abdülkerim Kantele’nin kaleme aldığı yazısında ; “Geçmişten günümüze zulme uğrayanın yanında, zalimin karşısında olan mazlumlara…

Araştırmacı Yazar Abdülkerim Kantele’nin kaleme aldığı yazısında ;

“Geçmişten günümüze zulme uğrayanın yanında, zalimin karşısında olan mazlumlara kucak açan Türkiye, bugün de masum ve mazlum Filistin halkının yanında durmaktadır. Gazze’de tüm dünyanın gözleri önünde yapılan katliamların durdurulması, bizim hem insani vazifemiz hem de inancımızın bir gereğidir.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınımzca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde birçok ülkeden devlet ve hükûmet başkanlarının eşleri ile özel temsilcilerin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen “Filistin İçin Tek Yürek” konulu zirveye özel “İşgal Altındaki Filistin’in Haklı Davasında Türkiye’nin Barış Diplomasisi” kitabı ve “Gazze: Direnen İnsanlık” isimli sergi hazırlandı.

Gazze’de yaşanan insanlık dramını dünyaya duyurmayı amaçlayan ve İsrail’in saldırılarının durdurulması, barışın tesis edilmesi için Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışında gösterdiği çabayı ortaya koyan kitap, zirvede devlet ve hükûmet başkanlarının eşlerine dağıtıldı.

Söz konusu kitap, “İsrail-Filistin meselesinin tarihsel arka planı”, “İsrail’in Filistinliler’e yönelik 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan soykırım girişimi”, “İsrail’in saldırılarında hayatlarını kaybeden siviller”, “Filistinli ve İsrailli yetkililerin açıklamaları”, “Uluslararası toplumun İsrail-Filistin meselesine yaklaşımı”, “İsrail barbarlığının ulusal ve uluslararası medya yansımaları”, “Türkiye’nin Filistin davasına desteği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barış girişimleri” başlıklarından oluşuyor.

Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde hazırlanan arşiv niteliğindeki eser, 19. yüzyıldan günümüze İsrail-Filistin meselesinin kronolojik bir özetini sunuyor.

İsrail’in bombaladığı hastaneler, eğitim kurumları, dinî mekânlar, tarihî ve uluslararası örgütlere ait mekânların görsellerinin yer aldığı kitapta, İsrail’in düzenlediği saldırılarda sivil can kayıplarının geldiği nokta da dünya kamuoyuna aktarılıyor.

Yaşanılan zulmü, acıyı ve dökülen gözyaşlarını gösteren fotoğraflarla Gazze’de hayatını kaybeden çocuklar, kadınlar, sağlık çalışanları ve basın mensuplarını anlatan kitapta, Türkiye’nin Filistin davasına desteği de ele alınıyor.

Kitapta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının, barış girişimlerinin ve diplomasi trafiğinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığının yürüttüğü barış diplomasisi de detaylı bir şekilde yer alıyor.

“Gazze’deki kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz bırakmadık ve bırakmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitabın takdim yazısında, yıllardır yeryüzünde en büyük adaletsizliklerin ve dramların yaşandığı işgal altındaki Filistin topraklarının bir kez daha kan, gözyaşı ve tarifsiz acılara şahitlik ettiğini belirtti.

Yaşananlara uluslararası kuruluşlar ve birçok ülkenin sessiz kaldığı Gazze’de, milyonlarca sivilin, ihtiyacı olan gıda, ilaç ve insani yardımdan mahrum bırakıldığına, toplu hâlde cezalandırıldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İşlenen onca zulme, savaş suçuna ve katliama rağmen vicdanlar harekete geçmiyor, dünya olup biteni izlemeye devam ediyor. 7 Ekim’de başlayan ve Gazze’de insanı, tabiatı ve coğrafyayı yok etmeyi hedefleyen büyük bir saldırıyla karşı karşıyayız. Hastaneler, okullar, camiler, kiliseler, tarihî mekânlar, pazar yerleri, mülteci kampları bombalanıyor. Masum çocuklar, kadınlar, yaşlılar acımasızca katlediliyor. Abluka altındaki Gazze’de en temel insan hakları bile yok sayılıyor.

Geçmişten günümüze zulme uğrayanın yanında, zalimin karşısında olan mazlumlara kucak açan Türkiye, bugün de masum ve mazlum Filistin halkının yanında durmaktadır. Gazze’de tüm dünyanın gözleri önünde yapılan katliamların durdurulması, bizim hem insani vazifemiz hem de inancımızın bir gereğidir. 7 Ekim’den bu yana bir taraftan diplomatik temaslarımızı her seviyede sürdürürken diğer taraftan da Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için gayret gösteriyoruz. Gazze’deki kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz bırakmadık ve bırakmayacağız.”

Gelinen noktada mevcut durumun, dünyanın tamamının, küresel yönetim ve güvenlik düzeninin, bu konuda sorumluluk ve yetki sahibi tüm kurumların haysiyet sorunu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak bu durum karşısında ilkeli ve insani bir duruş benimsediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivillere karşı eylemleri tasvip etmediklerini her fırsatta söylediklerini hatırlatarak “Önceliğimiz insani ateşkesin tesis edilmesidir. Kudüs-i Şerif’e dört asırdan fazla hizmet etmiş milletimiz açısından da bu mübarek beldenin çok müstesna bir konumu vardır. Şunun altını dikkatle çiziyoruz ki Orta Doğu’ya kalıcı barışın gelebilmesi ancak 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, coğrafi bütünlüğü haiz bir Filistin devletinin kurulmasıyla mümkündür. Bu çerçevede bölgede söz sahibi tüm aktörleri barışa, samimiyetle katkı vermeye davet ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımız tarafından hazırlanan bu eserin Gazze’de günlerdir yaşanan insanlık dramı konusunda Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışında ortaya koyduğu samimi çabayı kayda geçireceğine gönülden inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Gazze: Direnen İnsanlık” sergisi

Öte yandan, Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Filistin İçin Tek Yürek” konulu zirve kapsamında, Başkanlığımız tarafından Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde “Gazze: Direnen İnsanlık” isimli sergi düzenlendi.

Gazze’de yaşanan insanlık dramını konu alan sergide, kaybedilen canlardan, bombalanan hastanelere, okullara, yaşanan vahşet gözler önüne serilirken sergide Batı medyasının saldırılara ilişkin yanlı ve zulmü yok sayan tutumu, haber manşetleriyle ve görsellerle yer alıyor.

Gazze’de karanlık bir gecede neler yaşandığının insan ve bomba sesleriyle canlandırıldığı “Gazze Odası”nın da bulunduğu serginin 24 metrelik tünel bölümünde, saldırılarda hayatını yitirenlerin isimlerine yer veriliyor.

“Küresel Vicdan Odası”nda ise dünyanın birçok ülkesinde Filistin’e destek veren mitinglerden görüntüler, siyasetçilerin, sanatçıların, entelektüellerin Gazze’nin yalnız olmadığına dair mesajlarından kesitler bulunuyor.

Sergide, Gazze’nin eski zamanlarını gösteren “Umut Odası” ile saldırılarda bombaların yarattığı etkiyi gösteren molozlardan oluşan bir enstalasyon da yer alıyor.

“Gazze: Direnen İnsanlık” sergisi, zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanlarının eşleri tarafından da büyük ilgi gördü.

Emine Erdoğan “first lady”lerle “Gazze: Direnen İnsanlık” sergisini gezdi

Açılış konuşmasını Emine Erdoğan’ın gerçekleştirdiği zirvede, konuk devlet ve hükûmet başkanlarının eşleriyle özel temsilciler de birer konuşma yaptı. Zirvenin ardından konukların da katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Emine Erdoğan ile beraberindeki konuklar, daha sonra Başkanlığımızca Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde zirveye özel düzenlenen “Gazze: Direnen İnsanlık” sergisini ziyaret etti.

Gazze’de yaşanan insanlık dramını konu alan sergiyi gezen Emine Erdoğan ile konuklara, serginin “Gazze Odası”, “Küresel Vicdan Odası” ve “Umut Odası” bölümleriyle ilgili bilgi verildi. Konuk lider eşlerinin sergiyi gezerken duygusal anlar yaşadıkları görüldü.

Emine Erdoğan ve beraberindeki lider eşleri, serginin çıkışında yer alan Gazze şehri panosunun üzerine kırmızı sprey boyayla “Ceasefire now! Ateşkes hemen şimdi.” yazdı.

Ziyarette Emine Erdoğan ile konuklara, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da eşlik etti.

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri