TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Genel 10 Temmuz 2020

Sakarya’da dün meydana gelen patlamada ihmal var mı? Jandarma iddiaları yalanladı

Geçtiğimiz hafta Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 7 işçi hayatını kaybetmişti. Olay sonrası…

Geçtiğimiz hafta Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 7 işçi hayatını kaybetmişti. Olay sonrası fabrikadaki infilak etmemiş patlayıcıların kontrollü imhası için Jandarma ekipleri patlayıcıları Hendek Taşkısığı Mahallesi’nde kamyondan indirirken bir patlama meydana gelmiş ve 3 jandarma şehit olmuştu.

Söz konusu olay sonrası jandarmanın ihmali olduğu iddiaları gündeme gelmişti. Jandarma Genel Komutanlığı, bu iddialarla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“PATLAYICILARIN İNDİRİLDİĞİ SIRADA PATLAMA MEYDANA GELDİ”

“Sakarya-Hendek İlçesi Taşkısığı Mahallesinde faaliyet gösteren taş ocağında havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılması maksadıyla, Hendek Belediyesine ait kamyondan patlayıcıların indirildiği esnada, 09 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 11.36 sıralarında patlama meydana gelmiş, patlama neticesinde (3) kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, (8) silah arkadaşımız ve (1) sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

“İCRA EDİLEN FAALİYET JANDARMANIN GÖREVİ DEĞİLMİŞ GİBİ İFADE EDİLDİ”

Meydana gelen olayı müteakip bazı basın yayın organları ve sosyal medya ortamında, icra edilen faaliyetin sanki jandarmanın görevi değilmiş gibi anlaşılacak şekilde bir takım ifade ve paylaşımlar yer almıştır.

Konunun daha iyi anlaşılması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla konu ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

“JANDARMA’NIN SORUMLULUĞUNDAKİ BÖLGEDE HER TÜRLÜ PATLAYICIYA JANDARMA EKİPLERİNCE MÜDAHALE EDİLİR”

4536 sayılı Patlayıcı Maddelere Uygulanacak Esaslara ilişkin kanununun 7’nci maddesinde; ‘Jandarma Genel Komutanlığına ait tesislerde veya sorumluluğundaki arazi, bölge ve atış sahalarında bulunan her türlü patlayıcı madde ve şüpheli cisimlere, Jandarma Genel Komutanlığının yetkili ekiplerince gerekli müdahale yapılır.’ hükmü amirdir.

Sakarya'da dün meydana gelen patlamada ihmal var mı? Jandarma iddiaları yalanladı

“İMHA YAPILACAK TAŞ OCAĞI JANDARMA SORUMLULUK BÖLGESİNDE”

Söz konusu patlama neticesinde, fabrika civarına dağılan patlayıcı maddelerin imhasının yapıldığı taş ocağının jandarma sorumluluk bölgesinde bulunması nedeniyle, 2803 Sayılı Jandarma Teşkilat Görevleri ve Yetkileri Kanun ve Yönetmeliği gereği, patlayıcıların imhasına yönelik tüm iş ve işlemlerin jandarma tarafından ifa edilmesi yukarıdaki kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere kanuni bir zorunluluktur.

“PATLATILMA İŞLEMLERİNİN UZMAN JANDARMA PERSONELİ DIŞINDA BİRİNİN YERİNE GETİRMESİ BEKLENEMEZ”

Olay bölgesinde patlamadan kaynaklanan, yöre halkının can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilecek, çevreye dağılmış patlayıcı maddelerin toplanarak, güvenli bir bölgede patlatılma işlemlerinin de konunun uzmanı jandarma personeli dışında başka herhangi bir kurum kuruluş veya görevli birimin yerine getirmesi beklenemez.

“15 TONDAN FAZLA PATLAYICININ İMHASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Bu kapsamda, konunun hassasiyeti ve önemine binaen Ankara ve İstanbul İl Jandarma Komutanlıklarından özel eğitimli, konusunda uzman Patlayıcı Madde İmha Timi (PAMİT) personeli görevlendirilmiş,kontrolsüz 15 tondan fazla patlayıcı madde bulunarak aynı bölgede imhası gerçekleştirilmiş, olay günü sabah saatlerinde 1,5 ton patlayıcı madde, havai fişek ve saniyeli fitil imha edilmiştir.

Sakarya'da dün meydana gelen patlamada ihmal var mı? Jandarma iddiaları yalanladı

“JANDARMANIN KENDİSİNE VERİLMEYEN BİR YETKİYİ KULLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecrasında yer aldığı gibi, bölgede görevli jandarmanın kanunla kendisine verilmeyen bir yetki veya görevi yerine getirmesi veya kullanması söz konusu değildir. Sorumluluk bölgesinde meydana gelen patlamada, yapılması gereken adli ve idari tüm iş ve işlemler ilgili mevzuat gereği İl Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığının emir ve talimatları doğrultusunda Sakarya İl Jandarma Komutanlığınca yerine getirilmiştir.

“JANDARMA, 181 YILLIK KÖKLÜ BİR TEŞKİLATTIR”

Jandarma Genel Komutanlığı mevzuatın kendine verdiği yetki çerçevesinde daima milletinin emrinde görev yapmayı kendine düstur edinmiş, sorumluluk bölgesinde emniyet ve asayişin temini, vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yönelik tüm tedbirleri almakla yükümlü kılınmış 181 yıllık köklü bir teşkilattır.

“TARTIŞMALARIN İÇİNE ÇEKİLMEK İSTENİLMESİ ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Terörle mücadelenin başarılı bir şekilde yürütüldüğü şu günlerde; olayın, siyasi saiklerle tartışma konusu yapılması, asılsız ve eksik bilgi ile Jandarma Teşkilatının kamuoyu nezdinde bu tartışmaların içine çekilmek istenilmesi son derece üzüntü vericidir.

Başta terörle mücadele olmak üzere emniyet ve asayişin sağlanmasına yönelik yürütülen tüm faaliyetlere hukukun üstünlüğü ilkesi ve kanunların verdiği yetki çerçevesinde devam edilecektir.”

Sakarya'da dün meydana gelen patlamada ihmal var mı? Jandarma iddiaları yalanladı

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri