TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 16.10.2022 314 Görüntüleme
Tugay Polat ; Eğitim Şart

Tugay Polat ; Eğitim Şart

Hatırlayın; biz başlıkta kullandığım ifadeleri, sevgili Cem Yılmaz’ın yazıp oynadığı reklam filmindeki repliğinden biliyoruz. Reklamda bir suçluyu canlandıran Yılmaz, yöneltilen soruları “Eğitim şart!” diyerek geçiştirmiş ve bu sözleri ile hayranı olan kitleyi kendine daha da bağlamıştı…

Fakat işin bizim tarafımıza geldiğimizde ise Cem Yılmaz’ın söyleminin ne kadar haklı, dahası ne kadar gerçekçi olduğunu anlayabiliyoruz…

Bir kere; şu noktada buluşabilmeliyiz: Bir insanın hayatı iyi bir eğitimle ancak değişebilir

Ne kadar gerçekçi bir ifade değil mi?

Sadece bu açıdan bakıldığında eğitimin ne kadar ulvi bir mesele olduğunu, bu noktada kamu, özel sektör ve olabiliyorsa milletçe ortak hareket edilmesinin gerektiğini, özellikle de devlet idaresinin bu konuda kalıcı bir noktaya gelmesinin lazım geldiğini fark ediyorsunuz.

Evet, eğitim çok önemli. Özellikle AK Parti iktidarı öncesinde eğitimdeki çarpıklık, maalesef bu iktidar döneminde de pek beklenen düzeye gelemedi. Tabi bunda ne 2002 öncesini, ne de bugünkü iktidar yapısını ölesiye eleştirmemek lazım. Çünkü bu işin temelinde 28 Şubat döneminde eğitimin yediği büyük şamar var…

28 Şubat’ın hasarları hala etkisini gösteriyor

O dönemde Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller tarafından kurulan Refah-Yol hükümeti sırasında başta ekonomi olmak üzere tüm konularda devlet iradesi ve idaresi rayına oturmak üzere iken yapılan postmodern darbe bizleri bugünkü noktaya getirdi diyebilirim. Sırf imam hatiplilerin önünü kapatmak için meslek liselilerin defterinin dürüldüğü dönemden söz ediyorum. Fakat başlangıçta böyle bir çaba söz konusu iken, kısa süre sonrasında mesele tüm eğitimin içine edildiği bir hal almıştı.

Zaten o günün ardından şekilden şekle giren siyaset kurumumuza şöyle bir baktığımızda eğitim konusunun bir türlü rayına oturtulamadığını, hala bir arayışın devam ettiğini görebiliyoruz.

İşte bu arayışın mantıklı bir zeminde sonuçlandırılabilmesi için eğitim konusunda tecrübeye dönülmeli, akademisyenlerin bir araya gelerek önce sorun tespiti, ardından çözümü ve kalıcı bir sistemi uygulamaya almaları gereklidir. Şayet bu işi “her görüşten” isimlerin yer aldığı, eğitim konusunda uzmanlaşmış akademisyenlerin omuzlarına yükleyebilirsek sanıyorum çözümün süresi de daha kısa olacaktır.

Siyaset kurumu ve birilerinin gazı ile kamuoyu oluşturan belli çevrelere göre ekonomi ülkenin en büyük sorunu gibi gösterilse de bana göre “sağlıklı bir eğitim sisteminin henüz oluşturulamamış olması” da bir o kadar büyük bir eksikliktir.

Fakat söylediğimiz gibi; sorun belli. Aslında önerimiz üzerinden yürüyecek olursak çözüm de belli. Eğitim başlı başına o işin uzmanlarına bırakılmalıdır. Yine altını çizerek ifade ediyorum ki; o uzmanların “her görüşten” olması da oluşturulacak yeni yapıya büyük değer katacaktır.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Gazeteci


''Doğru Habercilikte Biz Her Yerdeyiz''

İlginizi çekebilir

İletim tipi işitme kaybı

İletim tipi işitme kaybı

şekerpınar cam filmi çayırova cam filmi çayırova led xenon
toptan eldivenkocaeli toptan eldivenkocaeli eldiven toptancısı
Tema Tasarım |
Yazarlar
Video
Galeri